Dövme gün geçtikçe popülerliği artan şahane bir sanat. Vücudunuzda sevdiğiniz motifleri, fikirleri ya da kişilerin resimlerini taşıyabiliyorsunuz. Kimi zaman havalı, kimi zaman sofistike ama her zaman çekici duran dövmeler yapılırken belli bir acıya katlanmanız gerekmekte. Ancak dövme yaptırılan yerler arasında birkaç vücut bölgesi gerçekten sağlam acı veriyor. Dövme acıları için acı azaltan kremler gibi yeni ürünler çıksa da etin az kemiğin, kıkırdağın yoğun olduğu noktalarda can acısına katlanmanız işten değil.

Dövme acıtır mı?

Dövmenizi yaptırmadan önce kendinizi zihinsel olarak hazırlamak için mutlaka bu dövme acı bölgelerine bakmanızı öneririz. Acı eşikleri kişiden kişiye değişiklik gösterse de kimi bölgeler daha az acı verici olurken kimi bölgeler daha fazla acı verici olabilir.

Dövmenin ebadı ve tasarımın dolgularının boş mu dolu mu olacağı da bu acı sürelerini etkileyecektir. Küçük ve çizgisel dövmeler daha kısa süreceği için katlanma sürenizde kısalacaktır. Dövme tasarımında figürün iç alanı da boyanacak ise bu tarama işlemi uzadıkça vereceği acı da artacaktır.

Kuzey Amerika kıtasında nüfusun yüzde 50’sine yakınının en az bir dövmesi olduğu günümüzde dövmenin o kadar da dayanılmaz bir acı verdiğini söylemek abartılı olacaktır. Dediğimiz gibi bazı bölgeler dışında dövme yaptırmak o kadar can yakan bir deneyim değildir. 

Dövme acısına karşı tavsiyeler

Dövme randevunuz öncesinde uykunuzu almış ve karnınızı doyurmuş olun. Regl dönemlerinde vücudunuz daha hassas olduğundan bu dönemlerinizde yaptırmaktan kaçının. Sarhoşken dövme yaptırma kararı almayın kuralı evrenseldir 🙂 Ama dövme randevunuza da sarhoş olarak gitmenizi tavsiye etmeyiz. Bunu alkolün kanı inceltmesi ve kanamanın daha fazla olması gibi etmenleri katarak söylüyoruz.

Bu temel kuralların dışında dövme acısı ile ilgili olarak rahat olmanız gerekmekte. Acı sizin için şiddetli ise dövme sanatçısına bunu belirtip vücudunuzu ve sinirlerinizi dinlendirmelisiniz.

Gözlerinizi yaşartacak bölgeler

Koltuk Altı dövmeleri

Dövme yaptıranların ve dövme sanatçılarının hemfikir olduğu şey koltuk altı dövmelerinin gerçekten can yaktığıdır. Koltuk altımız diğer kaslı bölgelerden farklı bir dokuya sahiptir. Gergin ve ince bir deri tabakası ile kıkırdağımsı kemiklerden oluşan bu bölgede dövme iğnesinin her vuruşu sizin gözlerinizden yaş gelmesine neden olabilir. Koltuk altına yapılan dövmelerin iyileşme süreci de diğer bölgelere göre daha uzundur. Bu dövmeyi yaptırırken terlemeniz, hatta iyileşme sürecinde de terlemeniz dövmenin bozulmasına neden olacaktır. Kollarınızı daha fazla havada tutmanız gerekecek ki bu zaten yeterince tatsız bir egzersiz olabilir. Bütün bu gerekçelerle koltuk altı dövmesine karar vermeden önce bunları bilip girişmeniz önemlidir.

Avuç İçi dövmeleri

Avucumuzun içinde bin tane sinir ucu vardır, bu da ellerimizi farklı his ve dokulara karşı çok hassas kılar. Yüzeyi de vücudumuzun geri kalanından farklıdır, bu da mürekkebin içeri girmesini ve düzgün bir şekilde iyileşmesini zorlaştırır, bu yüzden sanatçıların yaptıkları normal vuruşlardan biraz daha derine inmeleri gerekir. Bu da diğer bölgelere göre daha fazla acı verir.

Meme uçlarına dövme

Meme uçları vücudumuzda sinir uçlarının yoğun olduğu bölgeler oldukları için buralara yapılan dövme uygulamalarında şiddetli bir acıya katlanmanız gerekecek.

Dudak bölgesi dövmeleri, dizlerin arkasına yapılan dövmeler ve yüze yapılan dövmelerde bölgelerin hassas yapısı nedeniyle acıya yol açacaktır.

Bu tatlı acıya rağmen dövme yaptıran insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu da dövme acısının istisnai örnekler dışında dayanılmaz bir şey olmadığını gösteriyor. Yukarıda dediğimiz gibi kendinizi mental olarak hazır hissettikten sonra mutlaka profesyonel bir stüdyo ile çalışmanızı öneriyoruz. Doğru teknikler, doğru cihazlar ve hızlı el işçiliği ile acılarınız daha da azalacaktır.