Dünyada ciddi bir hayran kitlesi bulunan Realistic tattoo’nun; Türkiye’deki kullanım ile realistik dövmenin ne olduğuna bir göz atalım.

Onlarca belki de alt kolları ile beraber yüzlerce dövme tarzı var. İnsan yaratıcılığının sınırsızlığına, dövme teknik ve teknolojilerinin de gelişmesi eşlik edince bu tarzlar çoğalmakta. Ama dövme dünyasında modası da etkisi de hiç geçmeyen bir akım var. O da hayranlarının tutkunu olduğu realistik dövme. Realistik dövme modelleri adından da anlaşılacağı gibi gerçekçi desenlerin vücuda işlenmesiyle yapılır.

Gerçeklik kadar çok dövme modeli seçeneği sunuyor

Realistik dövmeler popülerliğini korumaya devam ederken gerçek hayattaki tüm figür ve objeler bedene işlenmeye devam ediyor. Oldukça çekici ve karizmatik bir etki bırakan realistik dövmelerin ardında ciddi bir sanatsal yaratım olduğunu belirtelim.

Adeta birer fotoğraf karesini andıran bu realistik dövmeler ister siyah ister renkli çalışılsın sanatçının hünerini bedeninize yansıttığı çok özel bir deneyim sunuyor. 

Realistik dövmelerin tarihi

Resim sanatında 1850 yıllarında iyice belirginleşen realizm akımının günümüze taşıdığı estetik değerler dövme sanatının içine de sirayet etmiştir. Resim sanatında doğadaki bir gerçeği olduğu gibi esere yansıtmak isteyen bu akıma benzer bir şekilde realistik dövmede de sanatçılar bir fotoğrafı veya bir objeyi birebir deriye işler. Yapılan dövmelerin adeta canlı halde göründüğü bu tarz ciddi deneyim ve ince işçilik gerektirmekte. Renkli ya da siyah çalışılabilen realistik dövmelerde cesur hatlar ve derin gölgelemeler öne çıkar. Dramatik etkiyi öne çıkarmak isteyen sanatçılar dövmeyi gerçek hayattaki ışık kırılmalarından, ton geçişlerine kadar her ayrıntısı ile birlikte deriye işlerler.

Portre dövme modelleri: İster sevdiğin sanatçı ister bir süper kahraman!

Realistik dövmelerde daha çok portreler akla gelmektedir. Hayali karakterlerden, hayvanlara, ünlülerin tablolarından insanların sevdiği yakınlarına kadar farklı portreler bedene işlenebilmekte. Realistik dövme modelleri arasında en çok tercih edilenler genellikle portreler olmakta. Bu portreler çocuklarımız, annemiz gibi yakınlarımız olabileceği gibi sevdiğimiz bir sanatçı, düşünür ya da bir süper kahraman dahi olabilir. 

Pop kültürünün dünyaca yayılmasıyla beraber dünyanın pek çok yerinden insanlar vücutlarına sevdikleri, hayran oldukları sanatçıları işlemeye devam ettiler. Son yıllarda animasyon filmlere olan hayranlıkla beraber realistik dövmelerin ilgi alanına süper kahraman filmlerindeki figürlerde taşınmış oldu. 

Realistik dövme nerede yaptırılır, eğitimi nereden alınır? 

Realistik dövmelerin iyi bir çizim yeteneği, resim bilgisi ve dövme deneyimi gerektirdiğini önemle vurgulamak gerekir. Bedenimizde gerçeği gibi olmasını istediğimiz bir figürü işlemek isterken sanatçı olmayan amatör ellerde bedenimize sildirmek zorunda kalacağımız kötü uygulamaları da yaptırabiliriz. Çünkü usta bir dövme sanatçısı tarafından yapılmayan realistik dövme uygulamaları ile hayal kırıklığı yaşamak oldukça olası. Dövme yaptıracağımız zaman realistic tattoo alanında oldukça deneyim kazanmış sanatçıları araştırmak, gerekiyor. Bunun için sosyal medyalarını ve portfolyolarını incelemek size bir fikir verebilir. Realistik dövmeyi öğrenmek içinde iyi bir eğitimi realistik alanında uzman sanatçılardan almak gerekmekte. Bu eğitimin de tek başına yeterli olmayıp mutlaka çizim ve çizgi konusunda sürekli pratik yapıp tekniğinizi geliştirmeniz gerekmekte.

Realistik dövme yaptırmak isteyenler için bu konuda yetkin sanatçılarımızdan randevu ya da görüş almak için mutlaka bizi arayabilirsiniz. Realistik dövme modelleri konusunda geçmişte yapılmış sayısız örneği inceleyebilir, dövme yaptırmış müşterilerimizin yorumlarını okuyabilirsiniz. Dövme eğitimi için de Tattoobull Academy’nin farklı dövme tarzlarını o tarzların ustası olan sanatçılardan öğrenme imkânı bulabileceğiniz kurslarından faydalanabilirsiniz. Tattoobull Academy hakkında daha fazla bilgi için web sayfasını ziyaret edebilir ya da 0530 600 41 83 numaralı telefon aracılığıyla bilgi alabilirsiniz.

Realistik dövme yaptırmak istediğiniz zaman hangi dövme modeline nasıl karar vereceğiniz konusunda size yardımcı olacak olan Hangi dövme modelini yaptırmalıyım? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.