New School (Yeni Okul/Ekol) dövmeler, dövme yaptırmak isteyenlerin son yıllardaki gözde dövme tarzlarından birisi. Dövme sanatında farklı bir aşamayı tarifleyen New School tarzına daha yakından bakalım.

 New School Dövmenin Tarihi

New School dövme tarzı 1970’li yıllarda sahneye çıktı. 90’lı yıllarda ise dünya çapında popülerlik kazandı. Günümüz dövme dünyasında ise en popüler tarzlardan birisi olmayı sürdürüyor.

Çizgi romanlar ve animasyonların popüler kültür dünyasında öne çıkmasıyla dövmelerde de bu çizim ve efektler talep edilmeye başlandı. 1970’li yıllarda ABD’yi kasıp kavuran Disney çizgi filmleri, Star Wars ve sonrasında da E.T. gibi filmlerin etkisi dövme yaptırmak isteyenlerden bu yönde talepleri arttırdı. Farklı tarzları deneyen dönemin dövme sanatçıları arasında öncü olanlar çizgi film ve animasyonların canlı görünümünü dövmelere taşımaya başladılar.

Dövme sanatçıları old school tarzından aldıkları teknik ve disiplini popüler kültürün çizgi film, çizgi roman ve grafitlerinden aldıkları ilhamla birleştirdiler. New School tarzı Old School tarzının içinden ortaya çıktı diyebiliriz. 

New School Dövme modelleri

New School popüler kültür temalarını hemen içerip dövmeye çevirebilen yapısı ile oldukça esnek bir tarz. Ama bu esnekliğe rağmen kendi kuralları ve ilkelerini barındırıyor.

Çizgi film ve animasyon etkisini hissedebildiğimiz New School dövmeleri canlı renklerle yapılıyor. Farklı tekniklerle gerçekçiliği gittikçe artan bu tarzın bir diğer belirleyeni 3D görünüm ve hareketli hissi veren çizim efektleri. 

Pop kültürünün zenginliği, ilhamını verdiği New School’un da kendisine yeni konular bulmada yardımcı oluyor. Old School gibi tarzlarda gül, kuru kafa, bıçak, çıpa, kırlangıç gibi klişeleşmiş figürler dövmeye konu olurken New School’un ilgi alanına giren seçenekler oldukça bol.

İnsanlar çocukluklarından beri hayranı oldukları çizgi karakterleri ya da Marvel, Pixar tarzı film kahramanlarını vücutlarına dövme olarak işlemek istiyor. Animasyonlarda gelişen tekniklerle birlikte gerçekçilik hissi gittikçe arttıkça New School dövmelerin gerçekçilik ve hareketlilik hissi de o kadar artıyor.

New school tarzındaki modeller genellikle neşeli ve eğlenceli figürlerden oluşsa da karanlık figürlere de yer vermektedir. Farklı kahramanlar ve karakterlerle harmanlanmış tasarımlarda karakterlerin bürüneceği mod kimi zaman doğrudan karakterin paraleli olsa da sürprizler yapmak sanatçıların elinde. Örneğin karanlık ve kötücül bir Sponge Bob tasarımı yapılabileceği gibi naif ve neşeli bir Dark Vader karakteri tasarımı da yapılabilir.

New School yaptıracak olanlara tavsiyeler

Sıradan google araması ile ilk sıradan bulacağınız tasarımlardan kaçınmanız oldukça önemli. Sizin için özelleştirilmiş bir figür veya sevdiğiniz bir sahneyi tasarlatmak daha iyi bir seçenek olabilir. New School’un zengin konu kaynağı, seçenekler arasında kararsız kalan insanlar için bazen zorlaştırıcı bir etkiye sahip olabiliyor.  Bu yüzden kendiniz için anlamı olduğunu düşündüğünüz, kolayca sıkılmayacağınız, siz de yer etmiş bir figürü seçmek işinizi kolaylaştırabilir. 

New School alanında uzmanlaşmış bir dövme sanatçısı bulmak oldukça önemli bir ayrıntı. İstediğiniz figürü, sahneyi ve etkiyi dövme sanatçısına mutlaka çok iyi anlatın. Beraber konuşarak tasarıma son bir yön verin.

New School dövmeler herhangi bir boyutta yapılabileceği gibi bedeninizin herhangi bir yerine de yapılabilir. Bu tarz ile parlak renkler, 3D efektler, graffiti stili teknikler ve görsel derinlik ile hiçbir zaman modası geçmeyen bir dövmeye sahip olabilirsiniz.

Dövme yaptırmaya karar vermede size yardımcı olacak Hangi dövme modelini yaptırmalıyım? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca Tattoobull Stüdyo’yu arayarak tasarımlar hakkında bilgi alabilir, kendiniz için eşsiz bir tasarımı oluşturmak için sanatçılarımızdan randevu alabilirsiniz.